Roland Garros 2022

Στις 22 Μαΐου 2022 ξεκίνησαν οι αγώνες στο δεύτερο κατά σειρά για το 2022 τουρνουά Τένις Grand Slam Roland Garros, που διεξάγεται στο Παρίσι σε ανοιχτά γήπεδα (Philippe Chatrier, Suzanne Lenglen, Simonne Mathieu) με χωμάτινη επιφάνεια. Εδώ και δύο χρόνια είναι πλέον δυνατή η διεξαγωγή αγώνων και σε κλειστό γήπεδο, εφόσον ανακαινίστηκε και τοποθετήθηκε οροφή στο κεντρικό γήπεδο Philippe Chatrier. Η εικόνα, από την παρουσία των φιλάθλων στα γήπεδα χωρίς αυστηρά πρωτόκολλα και περιορισμούς, δείχνει ότι επιστρέψαμε πλέον… στην κανονικότητα.

Ήδη έχουν ολοκληρωθεί οι αγώνες της πρώτης εβδομάδας του Απλού Ανδρών και Απλού Γυναικών. Στα αξιοσημείωτα θα πρέπει ασφαλώς να αναφέρουμε:

- Τον αποκλεισμό του Dominic Thiem (νικητής του US Open 2020, φιναλίστ του Roland Garros 2018, του Roland Garros 2019 και του Australian Open 2020) μετά από την ήττα του με 3-0 σετ από τον Hugo Dellien μόλις στον 1ο Γύρο,

- Τους αποκλεισμούς πολλών τοπ ονομάτων, στην ούτως ή άλλως εξαιρετικά απρόβλεπτη και ρευστή κατηγορία του Απλού Γυναικών, όπως οι Μαρία Σάκκαρη, Barbora Krejcikova, Emma Raducanu, Garbiñe Muguruza, Karolina Pliskova, Jelena Ostapenko, Simona Halep, Amanda Anisimova, Victoria Azarenka, Belinda Bencic, Aryna Sabalenka, Paula Badosa,

- Την παρουσία της ασταμάτητης και ανίκητης (;) Iga Swiatek,

- Τoν αποκλεισμό του Daniil Medvedev, περυσινού αντιπάλου του Στέφανου Τσιτσιπά στα Προημιτελικά του Roland Garros 2021, μετά από την ήττα του με 3-0 από τον Marin Cilic στον 4ο Γύρο,

- Την αποτυχημένη, με βάση την περυσινή τους πορεία στο ίδιο Τουρνουά, παρουσία τόσο της Μαρίας Σάκκαρη όσο και του Στέφανου Τσιτσιπά.

Η Μαρία Σάκκαρη, που είχε φτάσει μέχρι τα Ημιτελικά Roland Garros 2021

- Στον 1ο Γύρο απέκλεισε την Clara Burel με 2-0 σετ (6-2, 6-3), και

- Στον 2ο Γύρο αποκλείστηκε από την Karolina Muchova με 2-0 σετ (7-6, 7-6).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που είχε φτάσει μέχρι τον Τελικό του Roland Garros 2021:

- Στον 1ο Γύρο απέκλεισε τον Lorenzo Musetti με 3-2 σετ (5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2),

- Στον 2ο Γύρο απέκλεισε τον Zdenek Kolar με 3-1 σετ (6-3, 7-6, 6-7, 7-6),

- Στον 3ο Γύρο απέκλεισε τον Mikael Ymer με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-1), και

- Στον 4ο Γύρο αποκλείστηκε από τον Holger Rune με 3-1 σετ (7-5, 3-6, 6-3, 6-4).

Η αλήθεια είναι ότι από το ξεκίνημα του Τουρνουά φάνηκε ότι ο Στέφανος δεν είναι καλά. Ξόδεψε υπερβολική ενέργεια στους δύο πρώτους Γύρους για να κάμψει την αντίσταση κατώτερων (θεωρητικά) αντιπάλων. Και αυτό, πιθανότατα, τον έκανε να αδειάσει ψυχολογικά. Στο 1ο Γύρο έμεινε δύο σετ πίσω και έδωσε μεγάλη μάχη για την ανατροπή σε αγώνα διάρκειας 3.5 ωρών, στον 2ο Γύρο παρόλο που κέρδισε τα δύο πρώτα σετ έδωσε ακόμη μεγαλύτερη μάχη σε αγώνα διάρκειας 4 ωρών. Έτσι έφτασε στον 4ο Γύρο, μετά από τον εύκολο αγώνα του στον 3ο Γύρο, για να αποκλειστεί από τον εξαιρετικά ταλαντούχο 19χρονο Δανό Holger Rune και να αποχαιρετήσει το Παρίσι, παίζοντας παθητικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Κρίμα, γιατί ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν εκμεταλλεύτηκε την κλήρωση - δώρο, που του έδινε το δικαίωμα να ονειρεύεται τη δεύτερη σερί πρόκριση στον μεγάλο Τελικό. Μια κλήρωση που έγινε, λίγες ώρες αργότερα μετά από τον αποκλεισμό του, ακόμη καλύτερη μετά από τον αποκλεισμό του Daniil Medvedev στον 4ο Γύρο.

Ανάμεσα στις δηλώσεις του, μετά από τον χαμένο αγώνα του, καταγράφω την κατά τη γνώμη μου πιο ουσιαστική: "Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δουλέψω πιο σκληρά και να έχω στο νου μου τα πράγματα που δουλεύουν για μένα, να μην περιμένω να μου δώσει ο άλλος τον αγώνα, πρέπει να τον πάρω μόνος μου."

Θετική μπορεί να θεωρηθεί η πρώτη παρουσία στο κυρίως ταμπλό του Roland Garros της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου. Η Ελληνίδα αθλήτρια, μετά από τρεις νίκες σε τρεις προκριματικούς γύρους, πέρασε στον 1ο Γύρο του τουρνουά και εκεί αποκλείστηκε από την Daria Saville με 2-0 σετ (6-1, 6-2). Ήταν η δεύτερη παρουσία της στο κυρίως ταμπλό ενός τουρνουά Τένις Grand Slam. Η πρώτη ήταν στο US Open 2021, όπου κατάφερε μάλιστα να προκριθεί και στον 2ο γύρο, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη σε major τουρνουά.

Η διοργάνωση καλύπτεται τηλεοπτικά από το Eurosport 1HD & 2HD και ολοκληρώνεται την Κυριακή 5 Ιουνίου 2022 με τον τελικό του απλού Ανδρών. Μια μέρα νωρίτερα θα γίνει ο τελικός του απλού Γυναικών.

Η συνέχεια…

Απλό Γυναικών

Προημιτελικά

Iga Swiatek - Jessica Pegula   2-0 (6-3, 6-2)

Daria Kasatkina - Veronika Kudermetova   2-0 (6-4, 7-6)

Martina Trevisan - Leylah Fernandez   2-1 (6-2, 6-7, 6-3)

Coco Gauff - Sloane Stephens   2-0 (7-5, 6-2)

Ημιτελικά

Iga SwiatekDaria Kasatkina   2-0 (6-2, 6-1)

Coco Gauff - Martina Trevisan 2-0 (6-3, 6-1)

Τελικός (Σάββατο 04.06.2022 ώρα 4.00 μ.μ.)

Iga SwiatekCoco Gauff   2-0 (6-1, 6-3)

Μπορεί να χάσει μια "πολεμική μηχανή";

Η Iga Swiatek χρειάστηκε μόλις 68' λεπτά για να απαντήσει με τρόπο εμφατικό στο ερώτημα αν... είναι ανίκητη!

Η Coco Gauff δάκρυσε μετά από την ολοκλήρωση του πρώτου της Τελικού σε Τουρνουά Grand Slam. Στα 18 της μόλις χρόνια έχει πολλούς λόγους να χαμογελάει ακόμη και μετά από ένα χαμένο Τελικό, στον οποίο προσπάθησε πολύ για να είναι ανταγωνιστική. Στο μέλλον σίγουρα θα έχει πολλές ευκαιρίες για να είναι αυτή η νικήτρια!

Απλό Ανδρών

Rafael Nadal - Novak Djokovic   3-1 (6-2, 4-6, 6-2, 7-6)

Alexander Zverev - Carlos Alcaraz   3-1 (6-4, 6-4, 4-6, 7-6)

Casper Ruud - Holger Rune   3-1 (6-1, 4-6, 7-6, 6-3)

Marin Cilic - Andrey Rublev   3-2 (5-7, 6-3, 6-4, 3-6, 7-6)

Ημιτελικά

Rafael NadalAlexander Zverev   7-6, 6-6

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Alexander Zverev στο δεξί του πόδι, στο ύψος του αστραγάλου, στην υπερπροσπάθειά του να αμυνθεί σε μια δύσκολη επίθεση του Rafael Nadal για το 6-6 του δεύτερου σετ. Έτσι, εγκατέλειψε με φρικτούς πόνους και με αμαξίδιο τον αγώνα, ανοίγοντας τον δρόμο στον Rafael Nadal για τη συμμετοχή στον μεγάλο Τελικό και την κατάκτηση του 14ου τίτλου του στο Παρίσι. Κρίμα και άδικο για έναν αθλητή που έκανε κατάθεση ψυχής απέναντι στον σπουδαίο -και μύθο του αθλήματος στο Roland Garros- αντίπαλό του. Έως τότε ο Zverev ήταν σαφώς πιο επιθετικός (40 έναντι 21 winners) και, βέβαια, πιο αναποτελεσματικός -υπέπεσε σε σωρεία αβίαστων λαθών (47 έναντι 26)- ιδιαίτερα στους κρίσιμους πόντους. Έτσι, έχασε ένα δικό του πρώτο σετ και το προβάδισμα που είχε για το δεύτερο σετ. Αντίθετα ο Nadal ήταν σοκαριστικά αποτελεσματικός στους αντίστοιχους κρίσιμους πόντους, με αποτέλεσμα να κερδίσει το πρώτο σετ και να βρεθεί σε θέση για να διεκδικήσει και το δεύτερο σετ.

Casper RuudMarin Cilic   3-1 (3-6, 6-4, 6-2, 6-2)

Τελικός (Κυριακή 05.06.2022 ώρα 4.00 μ.μ.)

Rafael NadalCasper Ruud   3-0 (6-3, 6-3, 6-0)

Άλλο ένα τουρνουά Τένις Grand Slam μέσα στο 2022 για τον Rafael Nadal αμέσως μετά από τον θρίαμβό του στο Australian Open 2022

Άλλη μια μέρα στη... δουλειά για έναν τεράστιο αθλητή. Respect!